czwartek, 14 listopada 2013

Wstęp

Jestem absolwentem Neurobiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Postanowiłem rozpocząć pisanie niniejszego bloga aby móc przybliżyć każdemu kto się na niego natknie czym właściwie jest neurobiologia i jakie niesie ze sobą możliwości. Jest to obecnie chyba najprężniej rozwijająca się gałąź nauki na świecie. Na początek krótkie wprowadzenie:
Neurobiologia (eng neuroscience) -Jako nauka interdyscyplinarna, neurobiologia obejmuje badania dotyczące struktury, funkcji, a także rozwoju ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego człowieka i zwierząt, zarówno w warunkach fizjologicznych jak i patologicznych. W związku z tym, neurobiologia łączy biologię, biochemię i farmakologię z anatomią i fizjologią oraz psychologią i elementami nauk medycznych. Największe wyzwanie, stojące przed neurobiologią, stanowi mózg ludzki, który jest najbardziej skomplikowanym obiektem w znanym Wszechświecie. Głównym celem badań neurobiologicznych jest zrozumienie biologicznych podstaw działania mózgu i pozostałych elementów układu nerwowego, w tym także biologicznego podłoża zjawisk psychicznych i zachowania człowieka. Niestety Polska trochę "przespała" rozwój neurobiologii na świecie. Obecnie w naszym kraju neurobiologie można studiować na Uniwersytecie Jagielońskim (zarówno studia I jak i II stopnia), Uniwersytecie Gdańskim a także na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (z tą różnicą, że w przypadku ŚUM dostępne są tylko studia II stopnia, a więc dla osób posiadających już stopień licencjata). Jeszcze gorzej sprawa wygląda z pracą w naszym kraju po wspomnianym kierunku. Jedną z opcji na prace "w zawodzie" jest pozostanie na uczelni i jeśli jest taka możliwość prowadzenia badań związanych z układem nerwowym. Kolejną możliwością jest ubieganie się o przyjęcie do Instytutu Nenckiego w Warszawie. Jednak i to nie należy do spraw łatwych. Aby realnie myśleć o pracy we wspominanym instytucie kandydat powinien wykazać naprawdę przyzwoity dorobek naukowy o doświadczeniu już nie wspominając. Można także liczyć na pojawiające się od czasu do czasu granty na badania. Obecnie na przykład w ramach międzynarodowego programu "extrabrain" prowadzony jest nabór na studia doktoranckie.
Dla porównania w Niemczech sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Neurobiologia wykładana jest aż na siedmiu Uniwersytetach z czego każdy z nich powiązany jest przynajmniej z kilkoma laboratoriami/instytutami badawczymi czekającymi na absolwentów. Nie może zatem dziwić fakt, że Polska sukcesywnie traci specjalistów w różnych dziedzinach, którzy kiedy tylko kończą studia emigrują na zachód kuszeni nie tylko zarobkami (a te w przypadku neurobiologów dochodzą nawet do 70 tys euro rocznie) ale przede wszystkim pracą. Tak więc nasz kraj znów ogranicza się do finansowania specjalistów z których korzysta zachód.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz