poniedziałek, 18 listopada 2013

Reakcja komórek mózgu na rzucenie palenia

Symptony odstawienia nikotyny są napędzane przez specyficzne grupy neuronów w mózgu. Naukowcy z pewną rezerwą niemniej jednak z dużą dawką optymizmu podchodzą do ostatnich badań nad myszami. Dr Tapper z Instytutu Badań Neuropsychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Massachusetts wraz ze współpracownikami uzyskali populacje myszy uzależnionych od nikotyny. Dokonali tego podając myszom wodę zawierającą nikotynę przez okres 6 tygodni. Następnie zaprzestali podawania zwierzętom substancji uzależniającej i rozpoczęli obserwacje ich zachowania. Myszy zaczęły się trząść i nerwowo drapać, stwierdzono u nich wystąpienie syndromu odstawienia. Szczegółowe badania mózgu myszy wykazały ponadnaturalną aktywność neuronów w tzw. jądrze międzykonarowym w mózgu. Badacze zaczęli pobudzać wspomniany ośrodek mózgowy u zdrowych myszy. Zaobserwowano u nich podobne zachowania jak w grupie zwierząt uzależnionych od nikotyny. Po zastosowaniu leczenia obniżającego aktywność neuronów jądra międzykonarowego zaobserwowano stopniowe ustępowanie symptomów uzależnienia.

Jądro międzykonarowe odgrywa zasadniczą role w kwestii odstawienia nikotyny ponieważ dochodzą do niego połączenia z innych obszarów mózgu na które działa nikotyna (co ciekawe te same obszary mózgu są także odpowiedzialne za generowanie stanów lękowych). Jądro międzykonarowe zawiera także gęsto upakowane neurony o cholinergicznych receptorach nikotynowych.
Dr Tapper powiedział: „Palenie jest bardzo powszechne u osób z innymi z innymi uzależnieniami. Ponadto, naturalnie występujące mutacje w genach kodujących podjednostki receptorów nikotynowych znajdujące się w jądrze międzykonarowym są wiązane z uzależnieniami od alkoholu i narkotyków.
Czerwoną strzałką zaznaczono występowanie
jądra międzykonarowego w mózgu człowieka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz